Sorana Carstea s-a calificat in sferturile de finala la Roland Garros

Sorana Carstea s-a calificat, luni, in sferturile de finala ale turneului de tenis Roland Garros, dupa ce a trecut in optimi de sarboaica Jelena Jankovic, cu scorul de 3-6, 6-0, 9-7, conform site-ului oficial al competitiei, preluat de NewsIn.

Jankovic, favorita numarul 5 a concursului, a castigat primul set cu scorul de 6-3. In cel de-al doilea set, Carstea s-a impus cu 6-0, dupa ce jucatoarea din Serbia a solicitat ingrijiri medicale la scorul de 3-0. In setul decisiv, cele doua si-au castigat serviciul pana la scorul de 4-4, cand Jankovic a reusit break-ul. Apoi, dupa ce Sorana a fost condusa cu 30-0, ea a facut rebreak-ul, egaland astfel la 5.   Cele doua jucatoare de tenis si-au castigat game-urile de pe propriile servicii pana la 8-7, cand romanca a fructificat cea de-a treia minge de meci si s-a calificat in sferturi, realizand astfel cea mai buna performanta din cariera la un turneu de Grand Slam .  Sorana Carstea s-a calificat, luni, in sferturile de finala ale turneului de tenis Roland Garros, dupa ce a trecut in optimi de sarboaica Jelena Jankovic, cu scorul de 3-6, 6-0, 9-7, conform site-ului oficial al competitiei, preluat de NewsIn.  Jankovic, favorita numarul 5 a concursului, a castigat primul set cu scorul de 6-3. In cel de-al doilea set, Carstea s-a impus cu 6-0, dupa ce jucatoarea din Serbia a solicitat ingrijiri medicale la scorul de 3-0. In setul decisiv, cele doua si-au castigat serviciul pana la scorul de 4-4, cand Jankovic a reusit break-ul. Apoi, dupa ce Sorana a fost condusa cu 30-0, ea a facut rebreak-ul, egaland astfel la 5.  Cele doua jucatoare de tenis si-au castigat game-urile de pe propriile servicii pana la 8-7, cand romanca a fructificat cea de-a treia minge de meci si s-a calificat in sferturi, realizand astfel cea mai buna performanta din cariera la un turneu de Grand Slam.

In sferturi, Sorana o va intalni pe invingatorea din meciul Virginie Razzano (Franta)- Samantha Stosur (Australia). Sorana Carstea este astfel prima jucatoarea din Romania care ajunge in sferturile de finala ale unui turneu de Grand Slam după 12 ani, ultima fiind Irina Sparlea, care a ajuns pana in semifinale la US Open, in 1997, conform precizarilor NewsIn.

P.S. Sorana Cârstea a ratat calificarea în semifinale la Roland Garros, al doilea turneu de Grand Slam al anului. Adversara româncei a fost australianca Samantha Stosur, numărul 32 WTA. Aceasta s-a impus în două seturi, scor 6-1, 6-3.

8 răspunsuri la Sorana Carstea s-a calificat in sferturile de finala la Roland Garros

1. octavpelin spune:

Mihaela,Sorana este o luptatoare,felicitari pentru calificare in sferturi,macar la tenis sa avem bucurii,o seara placuta🙂

2. Vania spune:

Performanţa e întrutotul lăudabilă, dar mă gândeam la Bac…

• mihaella1 spune:

Buna dimineata dl.Ioan. Intr-adevar performanta e laudabila si sper sa ajunga si in finala🙂. Se va rezolva si cu Bac-ul, din cate stiu mai este o sesiune in toamna.Este foarte greu sa faci si sport de performanta si sa te tii si de „carte”. O zii frumoasa in continuare va doresc.

3. Felicitari,Sorana!Azi dimineata am auzit la stiri ca are bacalaureatul si ca are mari emotii.